Przeznaczenie
Wydajność eksploatacyjna mieszarek i oczyszczarek zależy w dużym stopniu od stopnia mechanizacji i sposobu załadunku tych maszyn.
Wyciągi załadowcze WZ są przeznaczone do mechanicznego załadunku mieszarek i oczyszczarek w celu znacznego podniesienia ich wydajności.
Budowa
Wyciągi załadowcze składają się z następujących, głównych zespołów:
- napędu;
- kosza załadowczego;
- ramy nośnej.
Napęd składa się z silnika elektrycznego, dwubiegowego, samohamownego, przekładni zębatej oraz zespołu bębnów linowych i lin nośnych. Kosz załadowczy jest zawieszony na linach nośnych i prowadzony tocznie po specjalnie wyprofilowanym torze. Rama nośna stanowi konstrukcję nośną wyciągu załadowczego, na której są zamontowane wszystkie zespoły wyciągu.
Wyciągi załadowcze mogą być wykonane jako wyciągi pionowe-proste, lub wyciągi pochylone-skośne. Ich aparatura sterownicza zazwyczaj jest umieszczona w szafie sterowniczej maszyny. Wyciąg może mieć również niezależną instalację elektryczną umieszczoną na ramie nośnej.
Zasada pracy
Przedmioty kawałkowane (odlewy, części maszyn i inne przeznaczone do czyszczenia) lub sypkie medium robocze (piaski odlewnicze, masy formierskie zwrotne, przeznaczone do mieszania) są ładowane ręcznie lub mechanicznie do kosza załadowczego.
Po włączeniu napędu w kierunku podnoszenia, lina nośna zostaje nawijana na bębny linowe i załadowany kosz wykonuje ruch ku górze. W końcowej fazie ruchu kosza w górę kształt toru powoduje przechylenie kosza w kierunku luku załadowczego maszyny i następuje operacja rozładowania. Po włączeniu napędu w kierunku opuszczania kosza następuje jego ruch ku dołowi do dolnego położenia wyjściowego.
Mieszkarka krążnikowa ze skośnym wyciągiem załadowczym MKW-030
Mieszkarka krążnikowa ze skośnym wyciągiem załadowczym MKW 75
Mieszkarka krążnikowa ze skośnym wyciągiem załadowczym MKW 120
Mieszkarka krążnikowa z prostym wyciągiem załadowczym AG-015A