Wirnik rzutowy WR – 150

Wirnik rzutowy bezpośredniego napędu z odciążonym wałem silnika elektrycznego WR – 150 jest przeznaczony do kierowania śrutu technicznego na czyszczoną powierzchnię z dużą energią. Jest stosowany w oczyszczarkach wirnikowych do oczyszczania powierzchni w przemyśle odlewniczym, maszynowym oraz innych przemysłach.

wirnik1-wr-150-1200px

Zasada działania

Śrut jako czyściwo zasila wirnik rzutowy bezpośrednio z dozownika śrutu. Opada grawitacyjnie do lejka zasypowego i dalej przemieszcza się do wirniczka rozdzielczego, który podaje go poprzez okno tulei regulacyjnej na łopatki koła rzutowego.
Podczas obrotu koła następuje wyrzut śrutu z ogromną energią, pod działaniem siły odśrodkowej. Koło łopatkowe wraz z wirniczkiem rozdzielczym jest osadzone na ułożyskowanym wale wirnika, który jest napędzany silnikiem elektrycznym.
Odpowiednie ustawienie tulei regulacyjnej umożliwia kierowanie strumienia śrutu w żądane miejsce.
Wydajność wirnika rzutowego następuje poprzez zmianę wielkości otwarcia dozownika śrutu, a rzeczywisty przepływ materiału ściernego jest mierzony za pomocą amperomierza.

wirnik-wr-150-1200px

Charakterystyka techniczna

Rodzaj wirnika rzutowego
wirnik łopatkowy
Ilość łopatek wirnika rzutowego
szt.
8
Rodzaj łopatek
łopatki proste
Wydajność nominalna wirnika rzutowego
kg/min
150
Prędkość obrotowa wirnika rzutowego
obr./min
1460-2930
Moc silnika wirnika rzutowego
kW
11
Zalecana granulacja śrutu (czyściwa)
mm
0,3-2,5
Zalecany rodzaj czyściwa
staliwny lany zaokrąglony,
stalowy cięty z drutu zaokrąglony
Współpraca z przemiennikiem prądu zmiennego
tak

Zalety wirnika rzutowego

Wirnik rzutowy bezpośredniego napędu WR – 150 jest konstrukcją nową. Posiada niezależny, ułożyskowany wał napędzany silnikiem elektrycznym. Zaletą nowego wirnika rzutowego jest to, że wał z silnika elektrycznego jest odciążony, poprzez co jego żywotność jest znacznie większa.
Można stosować silniki elektryczne ogólnego przeznaczenia, których cena jest kilkakrotnie niższa niż silników specjalnych.
Brak wcześniej używanej przekładni wielopasowej powoduje, że wirnik rzutowy jest bardziej zwarty i posiada mniejsze gabaryty.
Wirnik rzutowy dobrze współpracuje z przemiennikiem prądu zmiennego.

Karta katalogowa