Zawory strzałowe DN-150

Przeznaczenie

W technice odlewniczej zawory strzałowe są przeznaczone do zespołów strzałowych maszyn formierskich i rdzeniarskich. Służą do nagłego połączenia zbiornika ciśnieniowego powietrza z komorą strzałową napełnioną masą formierską lub rdzeniową. Jest usytuowany w instalacji pneumatycznej pomiędzy zbiornikiem ciśnieniowym sprężonego powietrza a głowicą strzałową maszyny.
Zawory strzałowe są stosowane do:

  • dozowania masy formierskiej;
  • zagęszczania wstępnego masy formierskiej lub rdzeniowej;
  • zagęszczania zasadniczego / końcowego / masy formierskiej lub rdzeniowej.

Zawory strzałowe DN-150 są stosowane w formierkach strzałowo-prasujących typu FSP do dozowania i zagęszczania form w skrzyniach formierskich o wymiarach, w świetle:

  • FSP-60.50     / skrzynie formierskie 600x500x150-250 mm /;
  • FSP-80.70    / skrzynie formierskie 800x700x200-300 mm /;
  • FSP-100.80  / skrzynie formierskie 100x800x200-350 mm /.

Są to najczęściej używane typo-rozmiary skrzyń formierskich do formowania w syntetycznych masach bentonitowych na wilgotno.

Zawory-strzalowe-DN-150-3-1000px

Budowa

Zawór strzałowy składa się z króćca wlotowego 1, korpusu dolnego 2, korpusu środkowego wraz króćcem wylotowym 3, korpusu górnego 4, zakończonego pokrywą 5.
Wszystkie te główne elementy są między sobą uszczelnione i razem mocowane za pomocą złączy śrubowych. Wewnątrz zaworu znajduje się zespół talerzowy, który wraz z pozostałymi elementami tworzy komory robocze zaworu strzałowego. Są to:

  • komora wlotowa;
  • komora wylotowa;
  • komora obojętna;
  • komora sterująca.

Uszczelnienie króćca wlotowego i wylotowego z elementami instalacji pneumatycznej jest realizowane za pomocą pierścieni uszczelniających.

Zawory-strzalowe-DN-150-1-800px

Zasada pracy

Wstrzeliwanie masy dokonuje się poprzez nagłe otwarcie zaworu strzałowego. Sprężone powietrze, w sposób nagły, wypływa ze zbiornika ciśnieniowego i zostaje skierowane do komory strzałowej, oddziaływając od góry na wcześniej zadozowaną masę formierską, którą wstrzeliwuje przez otwory strzałowe głowicy do komory formowej. Nagłe zamknięcie zaworu strzałowego  i odpowietrzenie komory strzałowej kończy proces wstrzeliwania masy.

Zawory-strzalowe-DN-150-2-800px

CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA
Przelot nominalny D
mm
150
Średnica zasilania komory sterującej
G3/4
Ciśnienie sprężonego powietrza
MPa
0.6-0.7
Warunki zasilania elektrycznego
3x400V / 50 Hz
Minimalna temperatura pracy
°C
+5

Zawór strzałowy DN-150 jest najczęściej używany w procesach wstrzeliwania masy. Jednakże oferujemy Państwu również zawory strzałowe o innych przelotach nominalnych, w zależności od potrzeb.

Karta katalogowa