Oczyszczarka pneumatyczna stołowa typu OPS

Maszyny i urządzenia on 1 sty , 2015

Oczyszczarka pneumatyczna stołowa typu OPS jest przeznaczona do czyszczenia przedmiotów wykonanych ze stali, staliwa, żeliwa, metali nieżelaznych oraz ich stopów. Stosowana jest także do szorstkowania i matowienia powierzchni przedmiotów wykonanych ze szkła, gumy, tworzywa sztucznego, skóry oraz innych materiałów.

ops-1200px

Budowa i zasada działania

Oczyszczarka OPS posiada sztywną i zwartą komorę dźwiękochłonną, wyposażoną w swej przedniej części w drzwi uchylne, odchylane do góry. Drzwi uchylne wyposażone są we wspomagający system dźwigniowy umożliwiający ich lekkie i łatwe otwieranie. Wielkość otworu drzwiowego jest bardzo duża, przez co jest ułatwiony załadunek przedmiotów na stół roboczy oczyszczarki. Załadunek przedmiotów może odbywać się ręcznie lub mechanicznie za pomocą urządzeń dźwigowych. Wnętrze kabiny i drzwi uchylnych wyłożone są odporną na ścieranie wykładziną gumową, chroniącą powierzchnie wewnętrzne kabiny oczyszczarki przed zużyciem. Wykładzina gumowa jest jednocześnie izolacją akustyczną oczyszczarki. Wnętrze komory oświetlone jest lampami halogenowymi.
Wewnątrz komory usytuowany jest stół obrotowy, który ułatwia operację oczyszczania przedmiotów. Oczyszczarka jest wyposażona w układ odpylania składający się z wentylatora, z wyrzutnikiem powietrza, komory filtracyjnej, oraz komory cyklonowej. W dolnych częściach tych komór znajdują się pojemniki odpadów i pyłów. Oczyszczane przedmioty stawiane są na stole roboczym oczyszczarki.
Proces czyszczenia następuje w wyniku działania ścierniwa emitowanego z inżektorowej głowicy czyszczącej kierowanej ręcznie na oczyszczony przedmiot przez operatora maszyny. Głowica czyszcząca cechuje się bardzo dużą żywotnością, dzięki  wymiennym dyszom wykonanym z trudnościeralnego węglika spiekanego.
W procesie oczyszczania ścierniwo krąży w obiegu zamkniętym i ulega ciągłemu procesowi samooczyszczenia i regeneracji poprzez oddzielenie od niego materiałów pylistych i nadmiernie rozdrobnionych cząstek. W trakcie pracy oczyszczarki, w komorze wytwarzane jest nieznaczne podciśnienie, które całkowicie eliminuje możliwość emisji pyłów na zewnątrz maszyny.
Odciągane z komory oczyszczarki powietrze przepływa przez zabudowany w tylnej części układ filtracyjny (cyklon, filtr, wentylator) i poprzez wyrzutnik powietrza kierowane jest do atmosfery. Stopień czystości wyciąganego z maszyny powietrza umożliwia jego odprowadzenie do hali produkcyjnej, w której zamontowana jest oczyszczarka.
Oczyszczarka OPS wyposażona jest w system zabezpieczeń elektrycznych i blokad całkowicie chroniących obsługę maszyny i jej otoczenie przed powstaniem zagrożenia wypadkowego.

Nazwa J. m.
Typ
OPS – 500
OPS – 700
OPS – 1000
Średnica oczyszczanego przedmiotu mm
500
700
1000
Wysokość oczyszczanego przedmiotu mm
500
600
800
Średnica stołu roboczego mm
500
700
1000
Zainstalowana moc kW
0,8
1,1
1,1
Warunki zasilania elektrycznego
230 / 50 Hz
Zużycie sprężonego powietrza
Ø 8 mm
Ø 10 mm
Ø 12 mm
m3/ min
0,6 ÷ 0,8
0,6 ÷ 0,8
06 ÷ 0,8
0,8 ÷ 1,0
0,8 ÷ 1,0
0,8 ÷ 1,0
1,0 ÷ 1,2
1,0 ÷ 1,2
1,0 ÷ 1,2
Ciśnienie sprężonego powietrza MPa
0,5 ÷ 0,7
0,5 ÷ 0,7
0,5 ÷ 0,7
Wymiary gabarytowe A, B, C, D, E, F mm
wg dokumentacji
Masa kg
Zalecany rodzaj czyściwa
Drobny śrut metalowy, elektrokorund, ścierniwo szklane kuliste, ścierniwo ceramiczne.

Zalety oczyszczarki OPS

• prosta i wygodna obsługa.
• prosty i łatwy montaż.
• maszyna nie wymaga fundamentowania.
• małe wymiary gabarytowe.
• małe zużycie energii.
• szczelna i przyjazna dla środowiska naturalnego.
• zwarta i stateczna budowa maszyny.
• niski poziom emitowanego hałasu, poniżej dopuszczalnych norm.
• niskie zapotrzebowanie na czyściwo.
• samoczynna regeneracja czyściwa.

Karta katalogowa